فایل ورد مقاله ارزيابي عملکرد دانه و خصوصيات زراعي لاين هاي اميد بخش تريتيکاله در اراضي زارعين استان خراسان رضوي

لینک دانلود

 فایل ورد مقاله ارزيابي عملکرد دانه و خصوصيات زراعي لاين هاي اميد بخش تريتيکاله در اراضي زارعين استان خراسان رضوي دارای 6 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مقاله ارزيابي عملکرد دانه و خصوصيات زراعي لاين هاي اميد بخش تريتيکاله در اراضي زارعين استان خراسان رضوي  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مقاله ارزيابي عملکرد دانه و خصوصيات زراعي لاين هاي اميد بخش تريتيکاله در اراضي زارعين استان خراسان رضوي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مقاله ارزيابي عملکرد دانه و خصوصيات زراعي لاين هاي اميد بخش تريتيکاله در اراضي زارعين استان خراسان رضوي :


محل انتشار: سیزدهمین همایش علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران و سومین همایش علوم و تکنولوژی بذر ایران
تعداد صفحات:6
نویسنده(ها):
مسعود قدسی – عضو هیات علمی و کارشناس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی
حسین جعفری – عضو هیات علمی و کارشناس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی

چکیده:
تریتیکاله یک محصول علوفه ای و نتیجه تلاقی گندم و چاودار است. این گیاه از پتانسیل بالای عملکرد دانه و علوفه برخوردار می باشد و مقاومت خوبی نسبت به بیماریها و خوابیدگی دارد و در شرایط دشوار محیطی نسبت به گندم و جو موفق تر است. این تحقیق به منظور دستیابی به ارقام پرمحصول تریتیکاله تحت شرایط مزارع زارعین شهرستان های فریمان و نیشابور و با مقایسه عملکرد لاین های امید بخش تریتیکاله با شاهد در سال زراعی 90-1389 به اجرا در آمد. برای اجرای این آزمایش از یک طرح بلوک های کامل تصادفی با سه تکرار و 7 تیمار استفاده شد. تیمارهای آزمایش شامل 4 لاین امید بخش تریتیکاله شامل ET-84-6، ET-84-15، ET-84-17 و ET-84-19 و سه شاهد (جوانیلو 92 )، لاین ET-79-17 و سناباد بودند. نتایج حاصل از تجزیه مرکب داده های عملکرد دانه نیز مبین اختلاف آماری معنیدار بین لاین های تریتیکاله مورد بررسی بود و نشان داد به ترتیب عملکرد دانه لاین های ET-84-17، ET-84-19 و ET-84-15 در هر دو مکان از بقیه لاین های تریتیکاله بیشتر بود. از بین صفات زراعی مرتبط با عملکرد دانه نیز لاین های برتر از وزن هزار دانه بیشتری برخوردار بودند. همچنین لاین های برتر از زودرسی نسبی برخوردار بوده و ارتفاع بوته آنها نسبت به شاهد (جوانیلو 92 ) کمتر بود. در نهایت با توجه به نتایج حاصل از این تحقیق و برتری عملکرد دانه لاین ET-84-17 در هر دو مکان، این لاین امید بخش تریتیکاله جهت ادامه بررسی ها و شرکت در آزمایشات تحقیقی -ترویجی و نامگذاری پیشنهاد می گردد.

توضیحات بیشتر